RT0402BRD07180RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07180RL
Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Weight :
652.039032μg
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
500μm
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Resistance :
180Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
yes
Datasheets
RT0402BRD07180RL
YAGEO RT0402BRD07180RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 180Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C