RT0402BRD0717R8L
Mfr.Part #
RT0402BRD0717R8L
Description
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Additional Feature :
High Precision
Power Rating :
63mW
Resistance :
17.8Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
WRAPAROUND
Depth :
500μm
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
350μm
Datasheets
RT0402BRD0717R8L
YAGEO RT0402BRD0717R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 17.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C