RT0402BRD0717R4L
Mfr.Part #
RT0402BRD0717R4L
Description
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Thin Film
Published :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
17.4Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRD0717R4L
YAGEO RT0402BRD0717R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 17.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C