RT0402BRD0716R2L
Mfr.Part #
RT0402BRD0716R2L
Description
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Imperial) :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
16.2Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RT
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD0716R2L
YAGEO RT0402BRD0716R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C