RT0402BRD0715K8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0715K8L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
High Precision
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Series :
RT
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
15.8kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD0715K8L
YAGEO RT0402BRD0715K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C