RT0402BRD0715K4L
Mfr.Part #
RT0402BRD0715K4L
Description
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Series :
RT
Additional Feature :
High Precision
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
15.4kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRD0715K4L
YAGEO RT0402BRD0715K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C