RT0402BRD0714R3L
Mfr.Part #
RT0402BRD0714R3L
Description
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
14.3Ohm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm