RT0402BRD0714KL
Mfr.Part #
RT0402BRD0714KL
Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
24 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
14kOhm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
350μm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRD0714KL
YAGEO RT0402BRD0714KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 14kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C