RT0402BRD0714K7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0714K7L
Description
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated :
50V
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
350μm
Resistance :
14.7kOhm
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Datasheets
RT0402BRD0714K7L
YAGEO RT0402BRD0714K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 14.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C