RT0402BRD07147RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07147RL
Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Published :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
147Ohm
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0402BRD07147RL
YAGEO RT0402BRD07147RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 147Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C