RT0402BRD0713K3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0713K3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
350μm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RT
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
500μm
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Resistance :
13.3kOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRD0713K3L
YAGEO RT0402BRD0713K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 13.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C