RT0402BRD07137KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07137KL
Description
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
137kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRD07137KL
YAGEO RT0402BRD07137KL
RT Series, Thin Film, 137kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C