RT0402BRD0712K7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0712K7L
Description
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
RT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
350μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistance :
12.7kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Additional Feature :
High Precision
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm