RT0402BRD07120RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07120RL
Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
120Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD07120RL
YAGEO RT0402BRD07120RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 120Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C