RT0402BRD0711K8L
Mfr.Part #
RT0402BRD0711K8L
Description
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
e3
Depth :
500μm
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
Resistance :
11.8kOhm
Weight :
652.039032μg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RT0402BRD0711K8L
YAGEO RT0402BRD0711K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C