RT0402BRD0711K7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0711K7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Series :
RT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
355.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
High-Precision
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
11.7kOhm
Datasheets
RT0402BRD0711K7L
YAGEO RT0402BRD0711K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C