RT0402BRD07118KL
Mfr.Part #
RT0402BRD07118KL
Description
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
118kOhm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RT0402BRD07118KL
YAGEO RT0402BRD07118KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 118kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C