RT0402BRD0710R2L
Mfr.Part #
RT0402BRD0710R2L
Description
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
10.2Ohm
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRD0710R2L
YAGEO RT0402BRD0710R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C