RT0402BRD0710KL
Mfr.Part #
RT0402BRD0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
652.039032μg
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
10kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Thin Film
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0710KL
YAGEO RT0402BRD0710KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRD0710KL is a thin film resistor designed for surface mount applications. It has a resistance of 10K ohms and a tolerance of 0.1%. It is rated for a maximum power of 1/16W.
Features
• 10K ohm resistance
• 0.1% tolerance