RT0402BRD07107RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07107RL
Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/16W 0402
Case Code (Metric) :
Published :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
107Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402BRD07107RL
YAGEO RT0402BRD07107RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 107Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C