RT0402BRC0751K1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRC0751K1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
51.1kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
350μm
Weight :
652.039032μg
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0402BRC0751K1L
YAGEO RT0402BRC0751K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C