RT0402BRC073K92L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRC073K92L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Depth :
500μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Military Standard :
Not
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height :
350μm
Resistance :
3.92kOhm
Series :
RT
Published :
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0402BRC073K92L
YAGEO RT0402BRC073K92L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.92kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C