RT0402BRC0727KL
Mfr.Part #
RT0402BRC0727KL
Description
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
27kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRC0727KL
YAGEO RT0402BRC0727KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C