RT0402BRB0784K5L
Mfr.Part #
RT0402BRB0784K5L
Description
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
0402 (1005 Metric)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Resistance :
84.5kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
350μm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRB0784K5L
YAGEO RT0402BRB0784K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 84.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C