RT0402BRB076K98L
Mfr.Part #
RT0402BRB076K98L
Description
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Weight :
652.039032μg
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
yes
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
6.98kOhm
Datasheets
RT0402BRB076K98L
YAGEO RT0402BRB076K98L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C