RT0402BRB075K6L
Mfr.Part #
RT0402BRB075K6L
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Pbfree Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Resistance :
5.6kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RT0402BRB075K6L
YAGEO RT0402BRB075K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C