RT0402BRB0751R1L
Mfr.Part #
RT0402BRB0751R1L
Description
RES 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
51.1Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRB0751R1L
YAGEO RT0402BRB0751R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C