RT0402BRB074K99L
Mfr.Part #
RT0402BRB074K99L
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Published :
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
4.99kOhm
Datasheets
RT0402BRB074K99L
YAGEO RT0402BRB074K99L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C