RT0402BRB0747K5L
Mfr.Part #
RT0402BRB0747K5L
Description
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
47.5kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRB0747K5L
YAGEO RT0402BRB0747K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 47.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C