RT0402BRB0740K2L
Mfr.Part #
RT0402BRB0740K2L
Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
40.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
350μm
RECTANGULAR
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRB0740K2L
YAGEO RT0402BRB0740K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C