RT0402BRB07402RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07402RL
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
RT
Power Rating :
63mW
High Precision
Height :
350μm
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W