RT0402BRB073K3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB073K3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
3.3kOhm
Datasheets
RT0402BRB073K3L
YAGEO RT0402BRB073K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C