RT0402BRB073K24L
Mfr.Part #
RT0402BRB073K24L
Description
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
3.24kOhm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Series :
RT
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
High Precision
Datasheets
RT0402BRB073K24L
YAGEO RT0402BRB073K24L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C