RT0402BRB0739K2L
Mfr.Part #
RT0402BRB0739K2L
Description
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
39.2kOhm
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RECTANGULAR
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRB0739K2L
YAGEO RT0402BRB0739K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 39.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C