RT0402BRB07392RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07392RL
Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
392Ohm
yes
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRB07392RL
YAGEO RT0402BRB07392RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 392Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C