RT0402BRB07390RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07390RL
Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
High Precision
Case Code (Metric) :
350μm
Weight :
652.039032μg
Case Code (Imperial) :
Resistance :
390ohm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%