RT0402BRB0737K4L
Mfr.Part #
RT0402BRB0737K4L
Description
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
37.4kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Datasheets
RT0402BRB0737K4L
YAGEO RT0402BRB0737K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 37.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C