RT0402BRB072K7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB072K7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RT
Published :
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
350μm
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
2.7kohm
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRB072K7L
YAGEO RT0402BRB072K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C