RT0402BRB072K74L
Mfr.Part #
RT0402BRB072K74L
Description
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
yes
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
2.74kOhm
Datasheets
RT0402BRB072K74L
YAGEO RT0402BRB072K74L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C