RT0402BRB072K4L
Mfr.Part #
RT0402BRB072K4L
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Power Rating :
63mW
Resistance :
2.4kohm
yes
Height :
350μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
High Precision
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRB072K4L
YAGEO RT0402BRB072K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C