RT0402BRB072K2L
Mfr.Part #
RT0402BRB072K2L
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height :
350μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
2.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
24 Weeks
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
yes
Datasheets
RT0402BRB072K2L
YAGEO RT0402BRB072K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C