RT0402BRB07294RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07294RL
Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
High Precision
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
RT
Published :
Pbfree Code :
yes
Height :
350μm
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
294Ohm
Datasheets
RT0402BRB07294RL
YAGEO RT0402BRB07294RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 294Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C