RT0402BRB07267RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07267RL
Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402
yes
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
WRAPAROUND
Height :
350μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
267Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RT
Datasheets
RT0402BRB07267RL
YAGEO RT0402BRB07267RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 267Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C