RT0402BRB0724KL
Mfr.Part #
RT0402BRB0724KL
Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
350μm
Resistance :
24kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RT0402BRB0724KL
YAGEO RT0402BRB0724KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C