RT0402BRB0721KL
Mfr.Part #
RT0402BRB0721KL
Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
21kOhm
Published :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
24 Weeks
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRB0721KL
YAGEO RT0402BRB0721KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 21kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C