RT0402BRB0720KL
Mfr.Part #
RT0402BRB0720KL
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
20kohm
Power Rating :
63mW
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±0.1%