RT0402BRB0720K5L
Mfr.Part #
RT0402BRB0720K5L
Description
RES 20.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Resistance :
20.5kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRB0720K5L
YAGEO RT0402BRB0720K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C