RT0402BRB07200RL
Mfr.Part #
RT0402BRB07200RL
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
200Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
Series :
RT
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRB07200RL
YAGEO RT0402BRB07200RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 200Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C