RT0402BRB071K82L
Mfr.Part #
RT0402BRB071K82L
Description
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Height :
350μm
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
1.82kOhm
24 Weeks
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Datasheets
RT0402BRB071K82L
YAGEO RT0402BRB071K82L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C