RT0402BRB071K5L
Mfr.Part #
RT0402BRB071K5L
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
1.5kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
63mW
RT
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRB071K5L
YAGEO RT0402BRB071K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C